הכל על חריטה על מתכת ואיך זה עובד

אם בפרויקט הקרוב שלך יש צורך בחריטה על מתכת או שהנושא פשוט מעניין אותך, הכתבה הזו בשבילך. חריטה איכותית על מתכת דורשת ניסיון וידע מקצועי אך יש כמה דברים חשובים שחשוב לדעת לפני שמחפשים בעל מקצוע או מנסים לבצע את הפעולה בעצמנו. בסוף הכתבה תבינו מה זה חריטה על מתכת ותוכלו לפנות לבעל מקצוע עם ידע מקדים ומבלי שיוכלו להטעות אתכם.

אז מה זה חריטה על מתכת?

מדובר בפעולה לא מאוד מורכבת, באמצעות מכשור ייעודי מסירים שכבות דקיקות מהמתכת עד לקבלת צורה או ביקוע. השלב הראשון לפני תחילת החיתוך הוא בחירת המתכת, כדי ליצור על החומר צורה, דפוס או כל אלמנט אחר נדרשת בחירת מתכת ועיבוד שלה בהתאם למה שרוצים, לפני החריטה עצמה. החריטה מתאימה למספר גדול של מטרות ביניהן: פרקטית, תעשייתית, אומנותית וסיבות רבות נוספות. היא יכולה להיות של דברים פשוטים וליניאריים או להיות מורכבת מאוד לרמה הכי גבוהה באמצעות חריטה בלייזר. חשוב לזכור שהחריטה עצמה לא מגדירה את הצורה של המתכת אחרי עיבוד אלא רק מורידה ממנו שכבות בצורה מדויקת ולכן יש לעצב את המתכת מראש או להכיר במגבלה הזו ולתכנן בהתאם. 

חיתוך בלייזר מתכות

שיטות החריטה

לחריטה על מתכת שלושה סוגים עיקריים: חריטה ידנית/מכנית, חריטה באמצעות מחרטת CNC וחריטה בלייזר. ההבדל המהותי ביותר הוא בין הידנית והשאר, הסיבה היא שהמחרטה הידינית היא השיטה היחידה שאין חובה אמיתית בבית חריטה מקצועי וניתן לבצע אותה בכל בית ועם מכשור זמין וזול יחסית, הבעייתיות היא במגבלות השיטה והקושי הפיזי בחריטה עצמה.

חריטה ידנית/מכנית

איחדנו את החריטה הידנית עם המכנית מפני ששני אלו נחשבות היום למיושנות ומקבלות שימוש בעיקר אצל אנשים פרטיים או במקרים חריגים אחרים אצל בעלי מקצוע מומחים. ברוב המקרים חריטה ידנית נעשית בעיקר בחומרי גלם מעץ, עם זאת השימוש בשיטה על מתכות רכות קיימת ואינה מומלצת בדרך כלל. בפועל, מדובר בשימוש בסכין להב או סכין מסתובבת לצורך שיוף אקטיבי ונקודתי של האזור בו מתבצעת החריטה.

מחרטת CNC

בשמה המקצועי “כרסומת CNC” היא מכונה בתחום העיבוד השבבי שפועלת באופן ממוחשבת לחלוטין כדי ליצור חריטות בסיסיות עד מורכבות מאוד ואפילו בתלת מימד ובתכנון אלגוריתמי. המערכת מסוגלת לגלף, להקטין, לחורר, ולחרוט עד רמת הליטוש המוגמר.כרסומת CNC מוגדרת כאיכותית בהתאם למספר המנועים העובדים על בסיס מספר הצירים שלה. במילים פשוטות, אם כל מנוע אחראי על פעולה מסוימת של הכרסומת, ולכל אחד פעולה מוגדרת וספציפית אז האיכות עולה. ברוב המקרים יהיו במחרטות CNC מקצועיות מקום להתקנת מקדחים מסוגים שונה כדי לדייק את החריטה.

חיתוך מתכת מקצועי

 חריטה על מתכת בלייזר

בניגוד לחריטת לייזר ישנה, בה היה צריך משטח ישר עם תזוזה מינימלית – היום חריטה על מתכת באמצעות לייזר מתבצעת באמצעות מכשיר קטן ומדויק המקבל פקודות ממחשב (שם מתבצע התכנון המקדים). בזכות העדינות של קרן הלייזר ניתן לחרוט על אובייקטים מאוד קטנים ולרמת הדיוק המרבית. בזכות התכונה הזו, רבים פונים לחריטה בלייזר דווקא לעיצובים לא קונבנציונלים כמו כרטיסי ביקור, שעונים ופרויקטים מורכבים מאוד כמו שלטי ענק ולוחות כיסוי.

 למה לשים לב?

גם אם החלטתם לבצע את החריטה בעצמכם או בעזרת איש מקצוע, יש כמה עקרונות חשובים שעליכם לשים אליהם לב לפני ובמהלך ביצוע החריטה. אם תפסחו על העקרונות הבאים ותבצעו את החריטה אצל איש מקצוע מומחה, ככל הנראה הוא יוודא את כל הפרטים בעצמו. אך אם אתם מנסים לעשות זאת בעצמכם או שאתם רוצים לוודא שבעל המקצוע עושה עבודתו נאמנה, הפרטים האלו חשובים מאוד:

נקודת האל חזור

זכרו שבביצוע חריטה על מתכת באמצעות לייזר או מחרטת CNC, מהרגע שהמחשב קיבל את כל הנתונים והוזנה הפקודה אין לשנות את תהליך החריטה והפעולה תבוצע בדיוק ובמהירות אך ללא אפשרות לעצירה. חשוב להבין את המגבלה הזו לפני שמתחילים את התהליך, יש להבין בדיוק איזו חריטה אנו רוצים לבצע, באיזה אופן, מה עומקה ומידת השיוף שלה. רק אחרי שאתם יודעים את התשובה לכל הסוגיות האלו, התחילו את תהליך החריטה ולא רגע לפני.

גימור

כדי לבחור במכשיר המתאים ביותר לביצוע החריטה חשבו על הגימור שתרצו לראות, מכשירי לייזר ישנים משאירים גוון קל של שריפה (שחור) בצמוד לחריטה ואילו מכשירי לייזר מתקדמים יכולים לצמצם את הגוון הזה לרמה בלתי ניתנת לזיהוי בעין. מכשירי CNC לעומת זאת משאירים גימור שנראה לעין ומתקשים בדירוג חלק בין אזור החריטה למתכת עצמה, זאת בניגוד לחריטה ידנית (אך היא משאירה סימני חריטה בולטים יחסית). לכן, גם אם אינכם מבצעים את החריטה בעצמכם, עדיף לדון עם בעל המקצוע לגבי שיטת החריטה לפני תחילת ביצוע התהליך, הסבירו איזו תוצאה הייתם רוצים לראות והוא ימליץ לכם על השיטה המועדפת.

חתיכת מתכת בלייזר

ניקיון לפני הכל

הטיפ הזה חשוב בעיקר לעבודות של חריטה באמצעות לייזר או מכשיר CNC, נגבו הייטב את פלאח המתכת וייבשו אותו. אבק ולכלוך אמנם קטנים ולא נראים מזיקים אך הם יכולים להטעות את העינית של המכשיר וליצור סטייה קלה אך משמעותית מאוד במוצר המוגמר. מפני שהלייזר בטמפרטורה גבוהה מאוד, שריפת האבק עלולה להשאיר שאריות צבע שחור בלתי רצוי באזורי החריטה במתכת.

עבודה עם המתכת

חשבו האם עליכם לחתוך או לשנות את צורת המתכת לטובת הפרויקט שלכם, חיתוך איכותי יכול לסייע לכם להעלים ולנקות שאריות חיתוך מהמתכת וללטש אותה בהתאם. בנוסף, במקרים רבים פעולת החריטה תבוצע על כמה סגמנטים על גבי פיסת המתכת, לכן וודאו שהיא מעוצבת לפני תחילת החריטה כדי שהאזור בו בוצעה החריטה לא יקבל עיוות בלתי רצוי בעת עיצוב המתכת.

טיפ מהמקצוענים

פעולות חריטה רבות לא ניתנות לשינוי ברגע שהמוצר המוגמר בידיכם ולכן תנו חשיבות רבה ומחשבה מקדימה לפעולה ואופן הביצוע מהתחלה. יצירת חריטה איכותית על מתכת לבית או לעסק נשמעת לפעמים כמו עבודה פשוטה, ולמען האמת הפעולה לא מורכבת מדי אם בוחרים בדרך מתאימה ומכינים את התכנית מראש. בכל מקרה, אנחנו ממליצים לפנות למומחה כדי לקבל עין מקצועית שתוכל לשפוך אור על הפרויקט הנפלא שלכם.

 

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בכל שלב ונשמח לעמוד לשירותכם, ולסייע בשלב התכנון, החריטה או הביצוע קומפלט. אנחנו מתחייבים למחירים מעולים, לאיכות גבוהה וליחס מעולה.

 

עבודה מעולה ומהירה

הזמנתי כמה שלטים בחריטה לעסק ופנגרף סיפקה עבודה מעולה ומהירה במיוד. זמן האספקה היה מהיר מאוד והעבודה עצמה הייתה באיכות גבוהה

נדב גולדברג

רמה גבוהה

עשיתי הזמנה לפנלים חדשים למערכת בקרה במפעל . קיבלתי פנלים ברמה גבוהה ממש והם הגיעו ממש מהר

אבי אלחרר

אחלה שירות

הייתי צריך שלטים בחריטה לעסק וקיבלתי המלצה על פנגרף. יצרתי איתם קשר וקיבלתי אחלה שירות והמוצר הסופי יצא פצצה

שמעון גלנטי

שירות מהיר ועבודה מקצועית.

הזמנתי שלטים מפנגרף עבור המשרד עם חריטה על עץ לאחר המלצה. פנגרף סיפקו לנו את השילוט לפני הזמן שנקבע והשלטים היו ברמה סופר גבוהה עם גימור מושלם! מאוד כדאי לעבוד איתם.

ספיר אברהם

שירות משפחתי ומקצועי לאורך כל תהליך ההזמנה.

הייתי צריך כמות גדולה של מחזיקי מפתחות שקופים עם חריטה כמתנה לעובדים ובחרתי ללכת על פנגרף. לא ציפיתי לכזו רמת שירות גבוהה! מתחילת העבודה ועד לסיומה, פנגרף הוכיחו אכפתיות ומקצועיות ברמה שקשה למצוא היום בישראל. ממליץ בחום!

בן מרדכי

מוצר איכותי ושירות מדהים!

הייתי צריך אותיות עם חיתוך ברזל בצבעים שונים עבור עיצוב המשרד החדש שלנו והחלטתי ללכת על פנגרף לאחר המלצה. אין ספק שעשינו את הבחירה הנכונה ביותר, פנגרף היו קשובים לרצונות שלנו וסיפקו לנו מוצר איכותי תוך אספקה מהירה!

נמרוד סרור