מה ההבדל בין חיתוך בלייזר לבין חיתוך CNC?

בעשור הקודם, אפשר היה לחרוט מעל חומרים בעיקר באמצעות שימוש במכונת CNC. מכונות CNC הן מכונות גדולות, כבדות ומסורבלות. הן מאפשרות חיתוך ברמת דיוק של מילימטר אחד במגוון גדול של חומרים ויכולות לבצע חיתוכים של מוצרים גדולים וקטנים, ולייצר כמות גדולה של מוצרים כמעט ללא מגע יד אדם.

כשהגיעו מכונות החיתוך בלייזר לעולם החיתוך והחריטה על מוצרים שונים – הן כבשו את השוק בסערה. לא רק שמכונות הלייזר אפשרו דיוק בחריטה של עד 0.02 מילימטרים (כלומר, ביצוע חיתוכים וחריטות פי חמישים מדויקות יותר ביחס למכונות CNC) – הן גם אפשרו ייצור נוח יותר לבודדים, וכך נפתח שוק שלם של חריטות אישיות, חד פעמיות ומרהיבות מעל מוצרים שונים. אין מה לומר, מכונות ה – CNC מאפשרות חיתוך אחר לגמרי ויש להן מקום חשוב בתעשיית החיתוך וההכנה של חומרי הגלם, אבל מכונות החיתוך והחריטה בלייזר מאפשרות עוד מגוון של אפשרויות שלא היו לנו לפני ימי החיתוך בלייזר. מתי כדאי לשקול חיתוך במכונת CNC ובאילו הזדמנויות החיתוך בלייזר הוא בעל יתרונות? הכל על ההבדלים בין שתי שיטות החיתוך – לפניכם.

מכונת CNC – רובוטים שחותכים דרך (כמעט) כל חומר גלם

CNC הוא קיצור של COMPUTER NUMERICAL CONTROL, חיתוך מונחה רובוטים. למעשה, מדובר במכונה די גדולה שמאפשרת תכנון של עבודה מעל חומר מסויים, הטמעת התכנית במערכת המחשוב של המכונה – וזהו. המכונה מתחילה לעבוד ויכולה “להריץ” את אותה התכנה לחיתוך מוצרים שוב ושוב, ללא מגע יד אדם. דיוק החיתוך של מכונת CNC מגיע, כאמור ל – 1 מ”מ וניתן לעצב בחיתוך CNC מוצרים בגדלים בינוניים וגדולים, מרהיטים ועד חלקי תעופה.

 

חיתוך בלייזר – העולם המעוצב של חריטות אישיות

מכשירי הלייזר משמשים גם לחיתוך וגם לחריטה, הם מאפשרים חיתוך וחריטה של חומרי גלם שונים (כמו מתכת, עץ ופלסטיק) והם מאפשרים עבודה קטנה ומדוייקת – ברמת דיוק של עד – 0.02 מ”מ. הדי

 

וק הרב מאפשר גם חריטות מעל מוצרים קטנים ממש, כמו עט, מצפן או שעון יד. למרות שאפשר בהחלט לתכנן קישוטים ועיטורים בחיתוך באמצעות CNC, חיתוך בלייזר הוא נפוץ יותר בעיטורים עדינים, הוא מאפשר עבודה עם חומרים עדינים (כמו זכוכית) ושילוב של עיטורים ופיתוחים דקיקים בדיוק גבוה. התהליך הוא מהיר באופן מפתיע ובניגוד למכונת ה – CNC, החורטת בתוך החומר ומעצבת אותו – בחיתוך בלייזר לא מתפזרים לכלוכים ורסיסי חומר (יתרון תברואתי וגם בטיחותי) והתוצאה המוגמרת אינה נדרשת לשיוף או לגימורים נוספים – חיתוך (כמו גם חריטה) בלייזר מאפשרים תוצאה חלקה, עדינה ומושלמת מייד עם תום ההליך.

החיסרון הגדול בחיתוך בלייזר הוא פליטת אדים בתהליך החימום של החומר. האדים הנפלטים עלולים להיות רעילים (תלוי בחומר הנחתך) ועל כן מומלץ למגן את העובדים בחיתוך בכמויות גדולות של חומרים רעילים.CNC מכונה

מתי עדיף חיתוך ב – CNC ומתי עדיף חיתוך בלייזר?

בדרך כלל, בחיתוך תעשייתי שנדרש לפחות עדינות וליותר כמויות, הנטייה היא להמשיך ולעבוד עם מכונות ה – CNC הרובוטיות, האמינות והגדולות. מכונות כאלה עובדות בלי הפסקה, ויכולות לייצר מאות ואלפי מוצרים ב”פס נע” וכמעט ללא התערבות של עובדים לאחר תכנות האלמנט הנחתך.

לעומת זאת, בעבודות שדורשות עדינות ודיוק או בעבודות חד פעמיות, כשתהליך התכנות והעדכון של התוצר במכונה גדולה ומגושמת אורך זמן רב ביחס לעבודה עצמה; בתכנון של מתנות ומוצרים חד פעמיים ובתכנון של מוצרים קטנים יחסית, בפרוייקט חד פעמי או בייצור מוגבל למספר אלמנטים בלבד – בדרך כלל נעדיף עבודה עם מכונות לייזר חדשניות ומהירות. חשוב לדעת, שיש פרויקטים בהם נכון לשלב בין חיתוך ב – CNC לעבודה במכונת לייזר חדשנית, כאשר החיתוך המסיבי החוזר על עצמו מבוצע במכונות הרובוטיות והגימורים העדינים הסופיים מבוצעים בחיתוך או חריטה בלייזר.

עבודה מעולה ומהירה

הזמנתי כמה שלטים בחריטה לעסק ופנגרף סיפקה עבודה מעולה ומהירה במיוד. זמן האספקה היה מהיר מאוד והעבודה עצמה הייתה באיכות גבוהה

נדב גולדברג

רמה גבוהה

עשיתי הזמנה לפנלים חדשים למערכת בקרה במפעל . קיבלתי פנלים ברמה גבוהה ממש והם הגיעו ממש מהר

אבי אלחרר

אחלה שירות

הייתי צריך שלטים בחריטה לעסק וקיבלתי המלצה על פנגרף. יצרתי איתם קשר וקיבלתי אחלה שירות והמוצר הסופי יצא פצצה

שמעון גלנטי

שירות מהיר ועבודה מקצועית.

הזמנתי שלטים מפנגרף עבור המשרד עם חריטה על עץ לאחר המלצה. פנגרף סיפקו לנו את השילוט לפני הזמן שנקבע והשלטים היו ברמה סופר גבוהה עם גימור מושלם! מאוד כדאי לעבוד איתם.

ספיר אברהם

שירות משפחתי ומקצועי לאורך כל תהליך ההזמנה.

הייתי צריך כמות גדולה של מחזיקי מפתחות שקופים עם חריטה כמתנה לעובדים ובחרתי ללכת על פנגרף. לא ציפיתי לכזו רמת שירות גבוהה! מתחילת העבודה ועד לסיומה, פנגרף הוכיחו אכפתיות ומקצועיות ברמה שקשה למצוא היום בישראל. ממליץ בחום!

בן מרדכי

מוצר איכותי ושירות מדהים!

הייתי צריך אותיות עם חיתוך ברזל בצבעים שונים עבור עיצוב המשרד החדש שלנו והחלטתי ללכת על פנגרף לאחר המלצה. אין ספק שעשינו את הבחירה הנכונה ביותר, פנגרף היו קשובים לרצונות שלנו וסיפקו לנו מוצר איכותי תוך אספקה מהירה!

נמרוד סרור