מה זה חיתוך פח בלייזר ולמה זה חשוב?

אם כבר הבנתם את מגוון השימושים למתכת הפח אז כנראה כבר חיפשתם את הדרך הטובה ביותר לעצב ולבצע כרסום וחיתוך בו. ברוב המקרים קיבלתם את ההמלצה לבצע את החיתוך בלייזר, אבל מה זה באמת אומר? במאמר זה נסביר כל מה שחשוב לדעת על חיתוך בלייזר ומדוע המידע כל כך חשוב לפני תחילת העבודה.

נגיעה של היסטוריה

בתחילת דרכו (אי שם ב-1970) החיתוך בלייזר היה מחולק לשני סוגים:
1. חיתוך עוצמתי ביותר – באמצעות מכונות ענק שתפסו לפעמים חדרים שלמים ביצעו תהליך דיי מסוכן של ביקוע יהלומים, חיתוך טיטניום והתאמת פאנלים משוריינים למעבורות חלל. המכשיר התקווץ עם השנים אך לא היה בו עניין לעסקים הקטנים ולבתי המלאכה, עד שבשלב מאוחר יותר הומצא השילוב בין הלייזר ל-CO2 והמכונה נעשתה קטנה יותר ומדוייקת להפליא.

2. חיתוך לייזר CO2 – המכונה שהומצאה בשלב קצת יותר מאוחר, שומשה בתחילה לטקסטיל בלבד. הסיבה העיקרית הייטה תמונת בעוצמת הפעולה מפני שהלייזר עצמו לא היה חזק במיוחד. אך עם השנים מקור הכוח התחזק ובמקביל הבינו כיצד לייעל את עוצמת הלייזר, לדייק אותה ולשלב את המכונה עם טכנולוגיה המבוססת על שבבים ואלקטרוניקה מתקדמת. כך נעשה חיתוך הפח בלייזר ולמתכות אחרות בכלל, פופולרי ביותר ואפילו הפופולרי ביותר מבין השיטות המוכרות היום.

חיתוך פח בלייזר

איך זה עובד?

מדובר למעשה בקרן לייזר מדויקת היוצאת ממכשיר לא גדול אך חכם במיוחד, מפעיל המכשיר מזין למערכת מפרט מדוייק של החיתוך ולמעשה מכתיב למכונה מה התוצאה הסופית וכיצד להגיע אליה. אז, מתחילה פעולת החיתוך, קרן הלייזר מאדה את הפח בנקודות ספציפיות, במהירות ובדיוק שיא. בעצם אין מגע פיזי של המכשיר בפח אלא מעבר מהיר של עינית הקרן מעל חומר הגלם, ומפעילה חום גבוהה מאוד ונקודתי להפליא. פעולת הלייזר נעשית לפי מרחק מיקוד, כלומר המרחק בין העדשה במכשיר לבין החומר עצמו. מסיבה זו, החיתוך בלייזר יעיל במיוחד בפעולה ובדיוק על לוחות שטוחים (מרחק קבוע מהעדשה).

במקרים בהם נדרש חיתוך נקודתי וקטן, לעתים יבוא השימוש למכונה היברידית המשלבת את טכנולוגית ה-CNC עם הלייזר למכונה הבאה במגע עם חומר הגלם, אך מבצעת את פעולת החיתוך ללא מגע. אל אף שבתי עסק רבים משתמשים היום במכונות לייזר ומחזיקים שלל מכשירים מתקדמים, הידע המקצועי והתפעולי ובחירה בתצורה ובמכשיר הנכון שמורות עדיין למקצוענים.

האם זה רק לפח?

למעשה ההפך הוא הנכון, החיתוך בפח הוא רק קצה הקרחון מיכולות המכשיר המתוחכם הזה. היום משמש מכשיר החיתוך בלייזר כמעט לכל סוגי המתכת על צורתיהם ואפילו למרבית סוגי העץ, בשל עדינותו ויכולת והדיוק הממוחשב
שלו, יכול הלייזר לבצע עבודות הדורשות כוח ועוצמה מצד אחד או עדינות ודיוק מקסימלי מהצד השני.

יותר מכך, החיתוך הידני נעשה חסר שימוש באחוז גבוהה מהמקרים והשימוש במכונת חיתוך CNC ובחיתוך באמצעות לייזר נעשו מובילי השוק בפער על שאר השיטות. חיתוך פח באמצעות לייזר הוא למעשה הפעולה הפופולרית ביותר כי הוא מהפשר למזמין העבודה שקט נפשי וידיעה כי הכל יעשה לפי התכנית בדיוק מירבי ובמהירות גבוהה.

 

חשיבות חיתוך פח בלייזר

אל אף שאת הפח מכינים משלל מתכות, אפילו חזקות מאוד – יריעות המתכת הללו ידועות כמתעקמות בקלות וקשות לעבודה מדוייקת ולשימור איכות הביצוע. הבנה מדויקת לגבי מגבלות חיתוך הפח בלייזר, בשילוב עם החוזקות והיתרונות יכולה לתת ביצוע יוצא דופן ולספק את כל מה שחלמתם עליו בנוגע ליריעת הפח שלכם. אנו ממליצים בחום להתייעץ עם מקצוענים אמיתיים בעלי ותק לפני שתפנו לחיתוך עצמו. אל תתנו למחיר העסקה להיות המניע העיקרי, אלא וודאו כי אתם מבצעים את החיתוך במקום מקצועי ואיכותי וכך תקבלו בדיוק את מה שאתם רוצים ובדרך הטובה ביותר.

בכל מקרה, אנו זמינים לכל פניה ומטרה בכל נושא. פנגרף מתמחים בחיתוך פח בלייזר ובביצוע כל עבודות הביקוע, שרטוט, גריסה, כרסום חיתוך ועיצוב המתכת, הזכוכית והעץ. נשמח לייעץ, לסייע ולהפנות אתכם לפתרון הטוב ביותר ולדרך האידיאלית להשיגו.

עבודה מעולה ומהירה

הזמנתי כמה שלטים בחריטה לעסק ופנגרף סיפקה עבודה מעולה ומהירה במיוד. זמן האספקה היה מהיר מאוד והעבודה עצמה הייתה באיכות גבוהה

נדב גולדברג

רמה גבוהה

עשיתי הזמנה לפנלים חדשים למערכת בקרה במפעל . קיבלתי פנלים ברמה גבוהה ממש והם הגיעו ממש מהר

אבי אלחרר

אחלה שירות

הייתי צריך שלטים בחריטה לעסק וקיבלתי המלצה על פנגרף. יצרתי איתם קשר וקיבלתי אחלה שירות והמוצר הסופי יצא פצצה

שמעון גלנטי

שירות מהיר ועבודה מקצועית.

הזמנתי שלטים מפנגרף עבור המשרד עם חריטה על עץ לאחר המלצה. פנגרף סיפקו לנו את השילוט לפני הזמן שנקבע והשלטים היו ברמה סופר גבוהה עם גימור מושלם! מאוד כדאי לעבוד איתם.

ספיר אברהם

שירות משפחתי ומקצועי לאורך כל תהליך ההזמנה.

הייתי צריך כמות גדולה של מחזיקי מפתחות שקופים עם חריטה כמתנה לעובדים ובחרתי ללכת על פנגרף. לא ציפיתי לכזו רמת שירות גבוהה! מתחילת העבודה ועד לסיומה, פנגרף הוכיחו אכפתיות ומקצועיות ברמה שקשה למצוא היום בישראל. ממליץ בחום!

בן מרדכי

מוצר איכותי ושירות מדהים!

הייתי צריך אותיות עם חיתוך ברזל בצבעים שונים עבור עיצוב המשרד החדש שלנו והחלטתי ללכת על פנגרף לאחר המלצה. אין ספק שעשינו את הבחירה הנכונה ביותר, פנגרף היו קשובים לרצונות שלנו וסיפקו לנו מוצר איכותי תוך אספקה מהירה!

נמרוד סרור