חיתוך לייזר – מה הוא?


חיתוכי לייזר זו דרך לחיתוך מדוייק של צורות במתכות, סוגי פלסטיק שונים, עץ, ובעצם כל חומר גלם אחר שבא ליד. חיתוך בלייזר מאפשר להגיע לרמות דיוק ומורכבות שלא ניתן לשחזר באמצעות ציוד רגיל. לייזר עובד בהשראת גז בדרך כלל פחמן דו חמצני שגורם לו להגביר את האור שמוחזר הלוך ושוב מספר רב של פעמים בתוך תא הלייזר. קרן אור שיוצאת מתוך התא מרוכזת בנקודה נתונה על ידי עדשה.

רוחבה של קרן לייזר טיפוסי בדרך  כלל (חמישית)1/5 המילימטר שמרכזת בין 1000 ל-2000 וואט שזה מספיק כדי להתיך את רוב החומרים. ככל שקרן לייזר חודרת עמוק יותר אל תוך החומר כך היא נהיית פחות מרוכזת ומאבדת את כוחה, לכן קיימת מגבלה של בערך 20מ"מ של עומק החיתוך.

הקלק כאן לדוגמאות של חיתוך בליזר במכונות שלנו.

מכונות לייזר משולבות אל תוך מכונות CAD/CAM גדולות  שמונעות ומנוהלות באמצעות מחשבים. השילוב הנ"ל מאפשר להשתמש בקבצי עבודה ממוחשבים וליישמם ישירות על החומרי הגלם. המכונות מהוות צעד נוסף בהרחקת הגורם האנושי מתהליכי הביצוע והצבתו בתפקיד העיצוב והתיכנון בלבד.

משום שקרן לייזר מורכבת מחלקיקים שנקראים פוטונים, חלק מהאנרגיה מוחזר חזרה על ידי חומרים מסויימים כגון תרכובות של אלומיניום ונחושת. החומרים הנ"ל הם אך מוליכים טרמיים כלומר פיזור החום בהם מתבצע בצורה שווה לאורך גוף החומר כולו. מהסיבה הזו חומרים כמו נירוסטה שאינם מוליכי חום טובים – מצויינים  לשימוש בחיתוך בלייזר. ספיגת החום בחומרים אלו לא מתבצעת באופן שיפזר אותו למשטח כולו ולכן החום מתרכז באיזור מעבר קרן הלייזר.

מכשור לייזר טיפוסי מאפשר חיתוך חלקים קטנים החל מגודל של 1 מ"מ. ישנן מכונות לייזר ספציפיות שיוצרות חלקים אף קטנים מזה! חיתוך לייזר הראשון מסוגו התבצע בשנת 1967 כחלק מפרוייקט המחקר הצבאי שהתמקד בלייזרים.

צור קשר

סגור לתגובות.